Nowenna do MB Częstochowskiej

Drodzy Rodacy,

Oddaję Wam Program refleksyjno-modlitewny, który opracowałem w Los Angeles 1981 roku i poprawiłem 2009.

Służył on Polonii parafii w Los Angeles, CA, a później na terenie parafii M. B. Częstochowskiej w Sterling Heights, MI (archidiecezji Detroit) i M. B. Królowej Polski i św. Maksymiliana Kolbego w Silver Spring MD (archidiecezji Washington, DC), a później w innych parafiach prowadzonych przez księży chrystusowców na terenie Prowincji w Ameryce Północnej.

Mam nadzieję, że Program jest nadal aktualny i pomoże Wam w „tygodniowej audiencji” Maryją i z Nią u Boga. Życzę Wam niezapomnianych i błogosławionych chwil w tym tygodniu.

Ks. Zygmunt Ostrowski SChr

Modlitwa powitania

/przed Obrazem w domu/

Maryjo, Matko i Królowo Polski!

Witamy Ciebie bardzo serdecznie w naszym domu.

Zobacz jak mieszkamy. Powiemy Ci, kim jesteśmy.

Chcemy W TYM TYGODNIU BYĆ TYLKO Z TOBĄ.

Chcemy przed Twoim Obliczem zgromadzić się jako Twoje dzieci.

Chcemy także innych przyprowadzić do Ciebie.

Od dziś, od teraz jesteś Panią tego domu.

Do Ciebie będziemy przychodzili po radę.

Tobie będziemy przynosili nasze dusze i serca, nasze radości i smutki, nasze zalety i wady.

Ciebie będziemy prosili o przemianę naszej duszy i naszego serca, a także całej naszej rodziny.

Chcemy odtąd być bardziej wierzącymi i żyjącymi według pragnień Syna, którego trzymasz na ręku.

BĄDŹ NAM W TYM NIEZWYKŁYM TYGODNIU

NASZĄ NAJLEPSZĄ MATKĄ I KRÓLOWĄ!

Chwila osobistego przywitania w ciszy 

Z Listu Episkopatu Polski na rozpoczęcie przygotowań do Jubileuszu 600-Lecia Obrazu Matki Bożej w Częstochowie – wyjątki

“… O T O  Z B L I Ż A  się wielki Jubileusz 600-lecia królowania Maryi na Jasnej Górze – rok 1982 […]. Na dźwięk słów “Jasnogórska Królowa Polski” “Matka Boża Częstochowska” – budzą się w nas wielkie i święte wspomnienia naszych dziejów. Czar ich był natchnieniem dla wieszczów narodowych i poetów, którzy sławili “PANNĘ ŚWIĘTĄ, co Jasnej broni Częstochowy i w Ostrej świeci Bramie”. Tę właśnie władną Panią naszych serc chcemy wszyscy wspólnie i indywidualnie, uczcić Jubileuszem, przygotowanym przez sześć wieków obecności Matki Bożej w Obrazie Jasnogórskim na ziemi naszej. Pragniemy nie tylko wspólnie uczcić sam fakt przybycia do Polski Cudownego Obrazu, ale chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za wszystkie łaski, których udzielał Kościołowi i Narodowi poprzez ten obraz na przestrzeni wieków. Czcić będziemy przede wszystkim błogosławioną obecność Maryi w tajemnicy Ludu Bożego oraz w chrześcijańskim życiu narodowym naszej Ojczyzny.

Nie jest rzeczą łatwą, a nawet wręcz niemożliwą, prześledzić dzieje tego niezwykłego oddziaływania Maryi Jasnogórskiej na polskie serca, rodziny, na nasze życie społeczne i narodowe. Nawet zewnętrznie dostrzegalne, historyczne dowody opieki Królowej Polski nad nami nie dadzą się w pełni, dogłębnie ocenić. Bo też dzieje Przymierza Maryi z Narodem były pisane nie tyle atramentem, co modlitwą, krwią i łzami – łzami radości i chwały, to znów żałoby i nadziei. Pragniemy wskrzesić w naszej pamięci sześciowiekowe dzieje miłości macierzyńskiej opieki i królowania Maryi na Jasnej Górze.

Cześć Maryi jest w Polsce bardzo żywa od pierwszych wieków chrześcijaństwa tak, iż prawdziwie możemy powiedzieć: “Rozkorze-niłaś się w zacnym narodzie”. Te słowa wyrażają cel duszpasterski Jubileuszu 600-lecia. Usilnie pracować będziemy nad tym, aby Maryja “rozkorzeniła się” w Polsce, czyniąc z nas Naród prawdziwie “zacny”; aby Ojczyzna nasza stała się rzeczywistym Królestwem Maryi, a przez Nią – Królestwem Jej Syna Jezusa Chrystusa…

[zob. List na Nowy Rok Boży i rozpoczęcie przygotowań do Jubileuszu 600-lecia Obrazu Matki Bożej w Częstochowie, w: Listy pasterskie Prymasa Polski oraz Episkopatu 1975-1981, Paris 1988, s. 230-233]

Historia – wyjątki

            Nazwa „Jasna Góra” jest chyba tak bardzo znana, że nie powinna wymagać specjalnego wyjaśnienia. Częstochowę z klasztorem Ojców Paulinów na Jasnej Górze znają nie tylko Polacy, którzy opuścili Polskę w dzieciństwie czy w młodości, ale i ci, którzy urodzili się poza Polską; znają, jeśli nie z własnego doświadczenia, to z opowiadań swoich rodziców. Znajomość Jasnej Góry pogłębiona została po wyborze kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w 1978 roku. On, jako papież Jan Paweł II wędrując po ziemi Ojczystej w pamiętnym czerwcu 1979 roku modlił się przed Panią Jasnogórską i Kró1ową Polski.

Przez stulecia klasztor na Jasnej Górze był jednym z głównych centrów religijnego życia w Polsce, a obraz Naszej Pani tutaj przechowywany, otoczony tradycją i legendą, wiarą i miłością, był celem pielgrzymów przez sześć stuleci. Kościół i klasztor są skarbem narodowym prawie tak znanym, jak katedra na królewskim Wawelu w Krakowie. Przyczyn jest wiele.

Kiedy w 1382 roku książę Władysław z Opola przywiózł ze Wschodu obraz Matki Bożej – przybyła z nim mała grupa Ojców Paulinów z Węgier. Osiedlili się oni na wzgórzu obok wioski Częstochowa, która stała się znana jako Jasna Góra z powodu sławy obrazu Matki Bożej.

Obraz ten – według legendy – miał namalować św. Łukasz Ewange-lista na desce ze stołu Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Sława klasztoru rozeszła się po ataku Husytów na Jasną Górę w 1430 roku. W czasie ataku obraz został uszkodzony mieczem, którego to uszkodzenia nie zdołano zamalować w czasie odnowienia obrazu z rozkazu króla Władysława Jagiełły. Od chwili ataku Husytów, Ojcowie Paulini otrzymali od króla specjalne przywileje, którymi cieszyli się aż do czasów króla Zygmunta Starego. Kontrreformacja po zwycięstwie w XVI wieku nad Protestantyzmem w Polsce podkreśliła szczególną rolę kultu Matki Bożej w życiu narodowym. Wielu królów odwiedzało Jasną Górę i modliło się przed Jej obrazem w czasie podróży z Warszawy do Krakowa. Przy tej okazji zostawiali oni piękne dary, które przechowywane są dzisiaj w Skarbcu Jasnogórskim.

W połowie XVI wieku wojska szwedzkie dokonały najazdu na Polskę. Tylko Lwów, Gdańsk, a w centrum kraju Jasna Góra pozostały wyspami wolnymi od wojsk szwedzkich. Mimo wielotygodniowego oblężenia Szwedzi nie zdołali zdobyć wzgórza, na którym wzniesiona była świątynia dla Pani Jasnogórskiej. Niezdobycie tego wzgórza stało się natchnieniem dla całego kraju do Walki o wyzwolenie go od najeźdźcy. Król Jan Kazimierz w katedrze we Lwowie ogłasza Panią z Jasnej Góry KRÓLOWĄ KORONY POLSKIEJ. Stało się to 3 maja 1656 roku.

JASNA GÓRA już od połowy XVII wieku stała się nie tylko centrum Życia religijnego, ale ponadto muzeum sztuki artystycznej.

Kaplica, w której umieszczono obraz Matki Bożej, kościół i budynki klasztorne zostały przyozdobione malowidłami i obrazami oraz rzeźbami. Obrazy przedstawiały historie Zakonu Paulinów w Europie, w Polsce, a zwłaszcza na Jasnej Górze. Ogromną wartość przedstawia biblioteka i archiwum znajdujące się w klasztorze.

W okresie utraty Niepodległości Jasna Góra należała do zaboru rosyjskiego. Obydwie wojny światowe klasztor przeżył bez większych zniszczeń wojennych.

Po ostatniej wojnie Jasna Góra ponownie odzyskała swoje znaczenie w życiu religijnym Narodu, zwłaszcza w okresie Wielkiej Dziewięcio-letniej Nowenny przed uroczystością 600-lecia pobytu obrazu Matki Bożej w 1982 roku.

Poza dokumentem erekcyjnym klasztoru Jasnogórskiego, wydanym przez księcia Władysława Opolczyka, najstarsze wzmianki o Obrazie spotykamy w dziele pierwszego polskiego historyka Jana Długosza – „Liber Beneficiorum”. Dzieło to powstało mniej więcej w 70-80 lat po sprowadzeniu obrazu Matki Bożej na Jasną Górę. Zresztą już w latach dziecięcych Długosz przebywał na Jasnej Górze. Urodził się niedaleko od Częstochowy. W dziele swym tak mówi o Obrazie: „Opolczyk sprowadził na Jasną Górę obraz Matki Bożej, słynny cudami w starożytności z pochodzenia”. A więc obraz Jasnogórski już w chwili sprowadzenia na Jasna Górę słynął cudami!

POCHODZENIE OBRAZU W OPARCIU O BADANIA NAUKOWE

Po raz pierwszy poddano Obraz Jasnogórski badaniom naukowym w latach 1925 – 1926 podczas pierwszej renowacji. Po drugiej wojnie światowej, kiedy ponownie trzeba było poddać obraz zabiegom konserwatorskim, powołano nową komisję. Badania ustaliły, że Obraz jest pochodzenia wschodniego, a współczesne metody badań starożytności pozwalają przyjąć już nawet wiek VI za ewentualny czasem jego powstania.  Tyle w dniu dzisiejszym o Obrazie Jasno-górskim możemy powiedzieć. To orzeczenie Komisji powojennej cofnęło czas powstania Obrazu o kilka wieków wstecz w stosunku do orzeczenia komisji z lat międzywojennych. Może przyszłość pozwoli na przeprowadzenie jeszcze dokładniejszych badań, a wtedy może bardziej przybliży się nam prawdziwa historia i dzieje Obrazu. Niezależnie od czasu, w którym Obraz został namalowany, gdy chodzi o jego wartość artystyczną, stanowi on dzieło sztuki najwyższej klasy. Jest unikalnym arcydziełem malarstwa sakralnego.

OKRUCHY Z DZIEJÓW CUDOWNEGO OBRAZU

Obraz Jasnogórski namalowany jest temperą na płótnie. Na deskę nałożony jest gruby podkład kredowy, a następnie naklejono płótno, na którym namalowany jest Obraz. Badania promieniami Rentgena wykazały ślady starych płócien oraz ślady gwoździ wbijanych w obraz od strony frontowej, jednak bez uszkodzenia płócien dzisiejszych. A więc musiały być wbijane w Obraz wcześniej, zanim znalazły się na nim obecne płótna. Czy to jest możliwe?

W roku 1430 na Jasnej Górze zrabowano kosztowne wota z kaplicy, jak również uszkodzono Cudowny Obraz. Po odarciu z kosztowności Obraz został pocięty szablą i połamany. Odnaleziono go, według tradycji, w miejscu gdzie dziś stoi kościół św. Barbary z cudownym źródełkiem, niedaleko Jasnej Góry. Ojcowie Paulini przewieźli zniszczony Obraz do Krakowa, na dwór Władysława Jagiełły, który wraz z swoją małżonką, świątobliwą królową Jadwigą, stali się fundatorami najstarszej części Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Nakaz odrestaurowania Obrazu wydał sam król Władysław Jagiełło. Wtedy były trudności w odnalezieniu techniki malarskiej Obrazu Jasnogórskiego. Był on prawdopodobnie tak zniszczony, że zdecydowano na stary nałożyć kawałek nowej deski i przemalował wizerunek na nowo, według rysunku na starszych, zniszczonych płótnach, których kawałki pozostawiono pod nowymi płótnami. Trwałym śladem zniszczenia Obrazu w tym roku są blizny na Twarzy Matki Boskiej.

Obraz malowany jest bez koron i bez kosztownych sukienek – tak jak widzimy na naszym obrazie, który wędruje po domach rodzin parafialnych. Sukienka brylantowa na dzisiejszym obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej, pochodzi! z roku 1717, z czasu pierwszej koronacji. Korony są darem papieża św. Piusa X ofiarowane w roku 1917.

Wielu ludzi dziwi się i zapytuje, dlaczego twarz Matki Bożej jest taka ciemna, niemalże czarna? Jest to jedna z tajemnic sztuki malarskiej natchnionego malarza Obrazu Jasnogórskiego. Twarz Matki! Bożej nie jest zupełnie czarna. Jest ona ciemnobrązowa, koloru palonej pszenicy. Niezapomniany jest wyraz Tej Twarzy już Długosz opisał „O przełagodnym wyrazie twarzy, który spogląda z Oblicza szczególnej pobożności, jakby na żywo patrzała”.

Charakterystyczną cechą, na której każdy rozpozna Obraz Jasnogórski, są blizny na Twarzy Maryi. Obraz Jasnogórski nosi na sobie znamiona ran ciętych, siedem na Obrazie /na szyi, na twarzy i dwie nad swym okiem/. Jakby chciała – powiedzieć nam Matka Boża, – “Jestem Matka od wieków czczona udręczonego przez wieki Narodu Polskiego”.

Jak siedem mieczów boleści /zapowiedzianych przez starca Symeona w dniu Ofiarowania przed świątynią w Jerozolimie/ przebiło Jej serce pod Krzyżem, tak siedem bolesnych ran nosi na swym Obliczu.

Cieszymy się z tego, że właśnie my Polacy na Jasnej Górze w Częstochowie mamy jeden z najstarszych obrazów Matki Bożej. Jest on jednym z największych arcydzieł sztuki.

KULT OBRAZU

Kult Obrazu Jasnogórskiego w Polsce rozpoczął się z chwilą jego sprowadzenia na Jasną Górę. Wzmógł się on po napadzie w roku 1430. Od czasów O. Augustyna Kordeckiego, przeora Jasnej Góry, na skutek cudownej obrony Sanktuarium przed Szwedami w 1655 roku, Jasna Góra stała się duchową Stolicą Polski, a Maryję Jasnogórską ogłoszono i uznano dziedziczną KRÓLOWĄ POLSKI.

[por.: strona internetowa par. Our Lady of Częstochowa w USA; a także: Zofia Rozanow, Ewa Smulikowska, Skarby kultury na Jasnej Górze, Warszawa 1974]


Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny

  1. Niedziela – w intencji rodziny
  2. Poniedziałek – w intencji Narodów
  3. Wtorek – w intencji Emigrantów
  4. Środa – o powołania kapłańskie i Osób Konsekrowanych
  5. Czwartek – w intencji życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci
  6. Piątek – w intencji Wspólnoty
  7. Sobota – Dzień – oddania się Matce Bożej