Msza Święta

Przygotowanie do Mszy św.

 Całe życie Jezusa było modlitwą i przygotowaniem do historycznej zbawczej ofiary za grzeszną ludzkość. Najpiękniejszą modlitwą była i jest i będzie Msza święta, bo Jezus modli się do Ojca i ofiaruje Mu siebie za nas. Trzeba jak najlepiej przygotować się na spotkanie z Jezusem we Mszy św.!

Msza św. – Wieczernik

„… Jezus, podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: «Ojcze, nadeszła godzina. Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś. A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa. Ja Ciebie otoczyłem chwałą na ziemi przez to, że wypełniłem dzieło, które Mi dałeś do wykonania. A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie wpierw, zanim świat powstał” (J 17,1-5). To On włączył nas do swojej rozmowy z Ojcem w Wieczerniku na wzgórzu syjońskim w Jerozolimie. Tam była pierwsza bezkrwawa ofiara Jezusa: ”A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc: «Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje». Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: «Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego». Po odśpiewaniu hymnu wyszli ku Górze Oliwnej. (Mt 26,27-30). Po bezkrwawej Ofierze Jezusa udali się do ogrodu oliwnego.

Msza św. – Golgota

Przeżyjmy świętą i zbawczą pierwszą krwawą Ofiarę Jezusa na Golgocie: Gdy przyszli na miejsce zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. [Jezus zaś mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią»]. A oni rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając losy (Łk 23,33-34)

„Ci zaś, którzy przechodzili obok, przeklinali Go i potrząsali głowami, mówiąc: «Ty, który burzysz przybytek i w trzech dniach go odbudowujesz, wybaw sam siebie; jeśli jesteś Synem Bożym, zejdź z krzyża!» Podobnie arcykapłani z uczonymi w Piśmie i starszymi, szydząc, powtarzali: «Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Jest król-em Izraela: niechże teraz zejdzie z krzyża, a uwierzymy w Niego. Zaufał Bogu: niech Go teraz wybawi, jeśli Go miłuje. Przecież powiedział: „Jestem Synem Bożym”». Tak samo lżyli Go i złoczyńcy, którzy byli z Nim ukrzyżowani. Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: «Eli, Eli, lema sabachthani?», to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? Słysząc to, niektórzy ze stojących tam mówili: «On Eliasza woła». Zaraz też jeden z nich pobiegł i wziąwszy gąbkę, napełnił ją octem, włożył na trzcinę i dawał Mu pić. Lecz inni mówili: «Poczekaj! Zobaczymy, czy przyjdzie Eliasz, aby Go wybawić». A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha (Mt  27, 39-50).

„A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». i od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie (J 19-25-27)”.

Film Pasja Mel’a Gibsonazrobił bardzo mocne wrażenie na widzach. Ludzie w ciszy wychodzili z sali kinowej, a przecież to był tylko film. Kiedy obserwuję zachowanie ludzi w czasie Mszy św. w kościele, to zastanawiam się, czy oni uświadamiają sobie, że Jezus Ofiarę w czasie Mszy św. realnie składa siebie Ojcu za ludzi? Czy można być na Mszy św. i ignorować słowa Jezusa: Bierzcie i jedzcie to jest Ciało moje oraz Bierzcie i pijcie to jest Krew moja? Tylko Judasz w Wieczerniku nie przyjął Komunii św., ale chleb umoczony i podany mu przez Jezusa.

Każda Msza św.

jest najwspanialszą modlitwą tego dnia, bo z Jezusem wspólnie uwielbiamy Ojca z pomocą Ducha Świętego. To wymaga jak najlepszego uczestniczenia: wewnętrznego (duchowego) i zewnętrznego (ubioru) dalszego i bliższego przygotowania. Trzeba przyjść wcześniej przed Mszą św., aby w ciszy przywitać się z Jezusem obecnym w tabernakulum. Trzeba w naszym wnętrzu przynieść dar dziękczynienia i odpowiedź na pytania: Czy miłowałem Boga i ludzi? Czy miałem czas dla ludzi, którzy potrzebowali mojej życzliwości, a jeśli nie miałem, to pokornie prosić o przebaczenie w akcie pokutnym. Ujemny bilans wymaga nawet spowiedzi i pokornego wołania na początku Mszy św. Panie, zmiłuj się nad nami. Bóg potrzebuje nasze skruszone serce, aby nam przebaczyć i by radośnie mówić: Chwała na wysokości Bogu, a na ziemi pokój ludziom dobrej woli…

Liturgia Słowa

Od lektorów wymagane jest solidne przygotowania tekstu, aby Słowo Boże proklamowali, a nie tylko poprawnie przeczytali. Nie chodzi o aktorstwo przy ołtarzu, ale o treść tak przekazaną, aby uczestnicy tak zrozumieli Słowo Boże, żeby zanieśli je do swego życia. W domu trzeba teksty przygotować, a nie przed Mszą świętą w zakrystii. Kapłan ma pomóc uczestniczącym zastosować je w konkretnym codziennym życiu. To Bóg ma pójść z uczestniczącymi w ich życie i pomóc im zastosować Bożą myśl ukrytą w Jego Liście Miłości do Jego pielgrzymów w drodze do nieba. Wtedy zrozumieją Ofiarę Jezusa składaną Ojcu i potrzebę zaniesienia Zbawiciela w swoim wnętrzu napotkanym braciom i siostrom. Do ofiary Chrystusa trzeba przynieść swoją ofiarę miłości Boga i ludzi z minionego dnia lub tygodnia To wymaga obecności Jezusa i Maryi w sercu i umyśle, bo z Ich pomocą ta ofiara będzie owocna. Końcowe błogosławieństwo Mszy św. wysyła zgromadzonych Idźcie w pokoju Chrystusa do ludzi z misją do ludzi, których spotkamy, w naszym konkretnym życiu.

Liturgia Eucharystii

Warto głęboko przeżyć nasze intymne spotkanie z Jezusem w naszym umyśle i sercu po przyjęciu Jego Ciała i Krwi w komunii świętej. On chce zamieszkać w naszych myślach i sercu: Jego Ciało w naszym ciele, a Jego Krew w naszej krwi, abyśmy żyli wspólnym życiem. Jezus tęskni za nami, ale też za tymi, którzy są poza Jego wspólnotą i te zabłąkane owce wprowadzić do Jego owczarni, aby nie zginęły z nędzy i  głodu.

Współczesne bolesne fakty z Wieczernika

Tylko św. Jan Ewangelista tak o tym pisze 13,21-30:

„Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego, niepewni, o kim mówi. Jeden z Jego uczniów – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? o kim mówi?» Ten, oparłszy się zaraz na piersi Jezusa, rzekł do Niego: «Panie, któż to jest?» Jezus odparł: «To ten, dla którego umoczę kawałek [chleba] i podam mu». Umoczywszy więc kawałek [chleba], wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka [chleba] wstąpił w niego szatan. Jezus zaś rzekł do niego: «Co masz uczynić, czyń prędzej!» Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. On więc po spożyciu kawałka [chleba] zaraz wyszedł. a była noc.”

Czy dzisiaj nie powtarza się ten fakt w gorszej wersji, bo niemal szatańskiej? Są ludzie, którzy wiedzą i o których inni wiedzą, że żyją z uporem w grzechach ciężkich i są nawet dumni z tego! Oni i inni publicznie przyjmują Komunie święte! Jeszcze większe skandaliczne grzechy są tych, którzy pozwalają im na to, a nawet udzielają im publicznie Komunii św. Mają odpowiedzialne stanowiska w państwach i Kościele, ale nic nie robią, aby ten gorszący proceder zatrzymać i ukarać według Katechizmu Kościoła Katolickiego i Prawa Kanonicznego! Judasz był skrytym zdrajcą, o którym nie wiedzieli w Wieczerniku nawet uczniowie. To Jezus powiedział „uczniowi, którego miłował” i gestem pokazał kto Go zdradzi: Umoczywszy więc kawałek [chleba], wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka [chleba] wstąpił w niego szatan (J 13,26)! On więc po spożyciu wyszedł, a była noc! (w Biblii szatan działa pod osłoną nocy). Jeśli znamy takich ludzi, powinniśmy prywatnie powiedzieć im o zaprzestaniu i modlić się za nich. Oj, oj, oni będą odpowiadać przed Bogiem za te straszne grzechy, jeśli nie za życia na ziemi, to po śmierci w wieczności!!! Ach, strach pomyśleć o ich karach w wieczności!

Dziękczynienie w życiu

Nasze eucharystyczne dziękczynienie jest naszą misją po Mszy św. Pomyślmy do kogo chce Jezus, abyśmy zanieśli Go w naszym wnętrzu, a następnym razem przynieśli ich na spotkanie z Nim we Mszy św.? Może Jezus tęsknił już od lat za tymi, których znasz: z twojego małżeństwa, z twojej rodziny, z twojej pracy, z twojej szkoły czy twojej parafii, czy z grona twoich znajomych? Bądź apostołem Jezusa w eucharystii, który wysyła Ciebie do nich, jak kiedyś swoich uczniów do miejsc, do których zamierzał przyjść. Kiedy będziesz z nimi w kościele w następną niedzielę na Mszy św., wtedy radość wypełni Jego Serce i twoje! Poproś ich, aby oni przyprowadzili jeszcze innych do Jezusa. Razem proście Jezusa, aby dopomógł wam zrealizować Jego plan powrotu innych do Niego – nawet po wielu latach. Nigdy nie traćmy nadziei w życiu. Jak będą trudności powiedzmy: Jezu, Ty się tym zajmij /tak powiedział do ks. Dolindo/.

Opracowanie Tygodnia Modlitwy

Każdy powinien opracować swój Tydzień Modlitwy!

Na początku warto poświęcić trochę czasu na wspólny dialog małżeński czy rodzinny, a potem wspólnie zaplanować Tydzień Modlitwy małżeński i rodzinny. Wspólne ustalenia nie będą doskonałe, ale otwarte na przyszłe poprawki. W tych ustaleniach powinny wziąć udział dorośli, młodzież i dzieci, ale dobrze byłoby, gdyby rodzice i starsze dzieci przygotowały pierwszy plan.

Oto kilka wskazówek odnośnie planowania:

  • dialog: osobisty, małżeński, rodzinny;
  • gdzie i kiedy będzie modlitwa;
  • czas trwania modlitwy;
  • rotacja w prowadzeniu;
  • program modlitewny:
  • rodzaje modlitwy’
  • uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci, goście;
  • pomoc w przygotowaniu: dorośli i dzieci.

Modlitwy wspólnoty: