Okres przygotowania do najważniejszego dorocznego święta Wielkanocy zaczyna się Środą Popielcowa, a kończy się Wielkim Tygodniem. Trzy dni poprzedzające Wielkanoc, tzw. Triduum Sacrum, to celebrowanie największych tajemnic odkupienia: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W tym czasie najbardziej popularne modlitwy to Gorzkie Żale i kazaniami pasyjnymi i Droga Krzyżowa w każdy piątek. Te nabożeństwa wielkopostne gromadziły przez wieki i nadal licznie gromadzą wiernych i kościołach i kaplicach.
W czasie zastępstwa ks. Tadeusza Rusnaka SChr, proboszcza parafii Nativiti w San Francisco, CA przyszła mi myśl, aby napisać rozważania dróg krzyżowych. Znalazłem tylko dwie w moim komputerze. Inne teksty zaginęły. Postanowiłem wypełnić mój pobyt pisaniem nowych i tak mamy 18 rozważań dla różnych grup, bo każda ma swój krzyż i swoje refleksje związane z codziennym krzyżem.
Te refleksje są propozycją, aby czas wielkopostnego zadumania natchnął nas do napisania osobistej Drogi Krzyżowej. Warto stojąc przed Ukrzyżowanym przeprosić Go za swoje i innych grzechy, z powodu których tak strasznie cierpiał i nadal cierpi. Trzeba też podziękować Mu za Jego Miłość Miłosierną i odnaleźć osobistą rolę w dźwiganiu krzyża swojego i wspólnotowego. Krzyż jest darem i zadaniem: Jedni drugich brzemiona noście. Miłujcie się wzajemnie tak, jak Ja was umiłowałem. W Krzyżu miłości nauka.
Kochani pielgrzymi,
Nie bójmy się krzyża w naszym życiu i nieśmy nasze codzienne obowiązki z miłością, a w czasie Mszy św. ofiarujmy je Jezusowi jako nasz dar ofiarny.
Z Jezusem przyjętym w komunii św. idźmy pomagać napotkanym w dźwiganiu krzyża na naszą Golgotę życia i tam powiedzmy Mu:
Boże, w Twoje ręce oddaję ducha mego.
Ks. Zygmunt
- Jerozolimska
- Darem i zadaniem
- Moja Droga Krzyżowa
- Narzeczonych
- Małżonków
- Rodziny
- Dzieci
- Młodzieży
- Osób Samotnych
- Służby Liturgicznej
- Osób Konsekrowanych
- Dorosłych
- Nieuleczalnie chorych
- Okazać Miłość
- Umarł i Zmartwychwstał
- Wczoraj i dziś