1. Pieśń:
Matko Najświętsza! Do Serca Twego,
Mieczem boleści wskroś przeszytego,
Wołamy wszyscy z jękiem, ze łzami:
Ucieczko grzesznych, módl się za nami!
Gdzie my, o Matko, ach, gdzie pójdziemy”
– I gdzie ratunku szukać będziemy?
Twojego ludu nie gardź prośbami:
Ucieczko grzesznych, módl się za nami!
2. Rozważanie
Maryjo Matko !
Ty uczestniczyłaś w życiu pierwszej parafii świata, która była bardzo mała liczebnie. Modliła się ona razem z Tobą o potrzebne dary Ducha Pocieszyciela. O skutkach tej modlitwy czytamy w Dziejach Apostol-skich. Niezwykła moc słowa głoszonego przez Piotra i Apostołów oraz wielka liczba nawracających się do Chrystusa, a także jedność wspólnoty oto zaledwie kilka znaków dynamicznego życia pierwot-nego Kościoła. Nic więc dziwnego, Droga Matko, że wracamy z tęsknotą i pragnieniem, by obraz takiej parafii/misji i takiego Kościoła stał się rzeczywistością w naszych czasach, w naszej wspólnocie. Tylko z Twoją pomocą stanie się to możliwe. I dlatego teraz szczególnie błagamy o Twoją pomoc.
Znasz nasze kłopoty. Nie wszystkich widzisz na niedzielnej Mszy świętej. Jeszcze mniej widzisz przyjmujących Ciało i Krew Twojego Syna w Komunii świętej. Jakże o wielu więcej powinno częściej korzystać z miłości miłosiernej Jezusa w Sakramencie Pojednania i Pokuty. A przecież w Nich żyje i działa Twój Syn i nasz Zbawiciel. Tylko On może dać nam wszystkim wiekuistą radość.
Widzisz dzieci, które nie są wychowywane przez rodziców w duchu katolickim. Widzisz młodzież otoczoną atmosferą daleką od Jezusa, przesyconą narkotykami, seksualizmem, wolnością pozbawioną ducha Chrystusowego.
Widzisz starszych, którzy trwają przy Jezusie i tych, którzy zamienili zasady wiary świętej na dobra tego świata stając się praktycznie ateistami i ludźmi bez zasad chrześcijańskiej moralności. Widzisz łamanie przysięgi małżeńskiej, zamienianie się żonami czy mężami, dla ludzkiej wygody czy uniknięcia cierpienia. Znasz jęk dzieci pomor-dowanych jeszcze przed urodzeniem, wyrzucanych z łona matek jak niepotrzebne śmiecie. Widzisz niemoralność i pijaństwo wśród naszej wspólnocie. To są grzechy społeczne, które jednak wołają o karę społeczną do – samego Boga! Matko to są nasze największe bóle, bo pochodzą one z dna samego zła, jakim jest grzech niszczący jak rak złośliwy wnętrze Rodziny, która powinna być wypełniona wiarą i miłością. Matko odsuń karę za te grzechy. Uproś dla naszej wspólnoty łaskę nawrócenia i pokuty.
Królowo nasza! Masz także gronowiernych Tobie, Twemu Synowi, Kościołowi, samemu Bogu w Trójcy Jedynemu. Znasz ich gotowość do pomagania ludziom i naszej wspólnocie parafialnej. Znasz ich wiarę, miłość, trud życia, choroby i cierpienia. Widzisz ich także w kościele jak przyjmują Sakramenty święte. Daj im moc wytrwania w takim życiu wiary i miłości.
Maryjo!
Jesteś Matką jednych i drugich. Utwierdź to, co jest dobre w naszej wspólnocie. Pomóż wyrwać chwasty złego życia z naszej rodziny parafialnej. Odnów nas w gorliwość i miłość do Twego Syna Jezusa Chrystusa. Uczyń naszą parafię podobną do tej pierwszej apostolskiej, w której brałaś udział. Dopomóż nam, aby rodzina kościelna stała się źródłem chwały Bożej.
3. Różaniec święty – 1 dziesiątka
Wsłuchajmy się w bolesny opis śmierci Jezusa Chrystusa, napisany przez tego, który był świadkiem i stał pod Krzyżem, przez św. Jana Apostoła.
…żołnierze, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego po jednej, a los rzucili o suknię. A obok Krzyża Jezusowego stały matka Jego i siostra matki Jego, Maria, żona Kleofasa i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok niej ucznia, którego miłował, rzekł do matki: ‘Niewiasto, oto syn twój”. Następnie rzekł do ucznia: „Oto Matka twoja”. I od tej godziny uczeń wziął ją do siebie. Potem Jezus świadomy, że już wszystko się dokonało, aby się wypełniło Pismo, rzekł: „‘Pragnę”. A gdy skosztował octu, rzekł: „Wykonało się”! I skłoniwszy głowę wyzionął ducha.
(uczcijmy śmierć Jezusa ciszą)
Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać Jego ciało. A Piłat zezwolił, Przybył również Nikodem. Zabrali, więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami. A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to, więc ze względu na żydowski dzień Przygotowania złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu.
W czasie modlitwy różańcowej pamiętajmy o wszystkich cierpiących w naszej wspólnocie, o umierających polskich emigrantach, aby okazali Bogu skruszone serca, a Bóg dal im łaskę zbawienia.
5. Wezwania
Za naszą Rodzinę Parafialną, aby trwała w jedności z Bogiem mimo trudnego życia.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani
O zdrowie dla chorych i cierpiących parafian.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani
Za dzieci i młodzież naszej parafii, aby wzrastała w mądrości u Boga i u ludzi.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani
Za Rodziców-parafian, aby z pomocą Bożą wychowywali dar Boży-dzieci na chwałę Bożą i pomoc ludziom.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani
O błogosławieństwo Boże dla księży i sióstr pracujących w naszej parafii!
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani
O jedność i zachowanie Prawa Bożego w życiu naszych parafian.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani
W ciszy pomódlmy się do Matki Bożej.
Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani
6. Modlitwy do Matki Bożej:
a/ w intencji parafii
Matko i Królowo z Jasnej Góry!
Dziękujemy Ci za Twoje Królowanie w naszej Rodzinie Parafialnej. Twoje Dzieci mieszkają w największym obszarowo mieście świata. W niedzielę przyjeżdżają z odległych miejsc. Wielu należy do dwóch parafii, ale ta jest bliższa sercu, bo Ty w niej królujesz; bo w Twojej obecności mogą najpełniej wypowiedzieć swoje myśli i otworzyć swoje serce. Upodobałaś sobie to miejsce, daleko od Jasnogórskiego sanktuarium. Cieszymy się z tego i dziękujemy Tobie.
Ochraniaj naszą wspólnotę od złych ludzi, bo oni są wrogami Twego Syna i nas. Chroń nas przed niewiarą i materializmem, dla którego dobra tego świata stanowią cel życia. Oddalaj od nas ludzi, którzy chcieliby rozbijać jedność naszej Rodziny Bożej. Daj nam wszystkim ducha ofiarnej pomocy dla parafii, która jest naszą chlubą i dumą. Naucz nas troski o to, co jest prawdziwie polskie i katolickie.
Zachowaj nasze małżeństwa i rodziny parafialne w jedności i Sakramencie. Niech one staną się pierwsza szkolą wiary i miłości, niech staną siu Kościołem domowym. Niech wspólnota nasza skupiona przy Tobie będzie silna mocą Bożej łaski, niech będzie Rodziną silną Bogiem.
Królowo Polski i Polonii!
Naucz nas jeszcze bardziej kochać Ciebie i tą miłością wyróżniać się wśród wszystkich Rodzin parafialnych w naszej diecezji.
b/ modlitwa w ciszy
7. Pieśń:
My chcemy Boga Panno święta, o usłysz naszych wołań glos!
Miłości Bożej dźwigać pęta, To nasza chluba, to nasz los.
Błogosław, słodka Pani! Błogosław wszelki stan!
My chcemy Boga! My poddani! On naszym Królem,
On nasz Pan! My chcemy Boga! My poddani!
On naszym Królem, On nasz Pan!
8. Apel Jasnogórski
Maryjo Królowo Polski, Maryjo Królowo Polski.
Jestem przy Tobie, pamiętam. Jestem przy Tobie, czuwam.
Jestem przy Tobie, pamiętam. Jestem przy Tobie, czuwam.
- Niedziela – w intencji rodziny
- Poniedziałek – w intencji Narodów
- Wtorek – w intencji Emigrantów
- Środa – o powołania kapłańskie i Osób Konsekrowanych
- Czwartek – w intencji życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci
- Piątek – w intencji Wspólnoty
- Sobota – Dzień – oddania się Matce Bożej