Czwartek – W intencji życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci

1. Pieśń:

1. Zdrowaś Maryjo, Boga Rodzico!
Błagamy Ciebie, Święta Dziewico;
Niech łaska Twoja zawsze nam sprzyja,
Módl się za nami, Zdrowaś Maryja!

2, Wśród czystych duchów, w obliczu Pana,
Tyś Przenajświętsza, Niepokalana,
Jak wpośród kwiatów wonna lilija,
Jak wśród gwiazd zorza, Zdrowaś Maryja.

2. Rozważanie

Matko Kościoła Twego Syna!

Wspaniała była Wspólnota po zstąpieniu Ducha Świętego. Trwali oni jednomyślnie na łamaniu chleba i modlitwie, w nauce apostołów i wszystko mieli wspólne. Ten Kościół czasów apostolskich miał jedno serce i jednego ducha, a miłość wzajemna wypełniała ich trudne życie. Później przyszły podziały Rodziny Jezusa. Osłabła wiara. Zabrakło wzajemnej miłości. Sprawy ludzkie dla niektórych stały się ważniejsze od spraw Chrystusa. Nastąpiło dwukrotne rozbicie chrześcijaństwa. I to było i jest hańbą chrześcijan.

O Matko wszystkich chrześcijan, przyspiesz jedność, o którą w Wieczerniku modlił się Twój Syn. Wtedy łatwiej nam będzie głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu współczesnemu światu, aby on pokochał Ciebie, jako Matkę i Królową, a przez Ciebie Jezusa Chrystusa. Wiemy Maryjo, że ta jedność Kościoła zależy także od naszej jedności z Bogiem, z naszymi braćmi i siostrami we wierze. Ta jedność przez Syna Twego z Bogiem jest podstawą zjednoczenia całego chrześcijaństwa. Pomóż nam usuwać wszystko, co tę jedność opóźnia lub niszczy.

Prośmy Maryję o umiejętność wykorzystania wszystkiego, co prowa-dzi do jedności duchowej wspólnoty parafialnej, emigracyjnej, katolic-kiej i chrześcijańskiej. Prośmy Matkę naszą o odwagę bronienia Kościoła przed złymi ludźmi słowem, modlitwą i świadectwem dobrego życia. Bądźmy dumni i radośni z faktu przynależenia do Rodziny Katolickiej z widzialnym zastępcą Jezusa i następcą św. Piotra naszym Ojcem Świętym na czele. Bądźmy wdzięczni Bogu za należenie do Rodziny Kościoła o tak bogatej tradycji wiary i miłości Boga i człowieka. Otwórzmy nasze umysły i serca na potrzeby Kościoła i wspierajmy go nasza modlitwą, ofiarą, cierpieniem i życiem dobrego katolika.

3. Różaniec święty – 1 dziesiątka

Posłuchajmy opisu św. Łukasza, ewangelisty, o narodzeniu Jezusa:

Udał się Józef z Galilei do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoim stadem. Naraz stanął przy nich Anioł Pański: ‘Oto zwiastuję wam radość wielką, dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan’. Udali się z pospiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. Gdy je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. A wszyscy, którzy o tym słyszeli dziwili się temu.

A oto co pisze św. Mateusz o Mędrcach i Herodzie:

Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy złożyć Mu pokłon”. Skoro to usłyszał król Herod przeraził się, a z nim cala Jerozolima. Oni wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matkę Jego, Maryję, upadli na twarz i złożyli Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę” (Mt)

Rozważając tajemnicę Narodzenia Jezusa podziękujmy za życie fizyczne, które otrzymaliśmy od Boga poprzez rodziców i za życie Boże, które otrzymaliśmy przez Kościół w sakramencie Chrztu Świętego. 

1 Ojcze nasz, 10 Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.

4. Litania Loretańska

5. Wezwania

O zjednoczenie chrześcijan wokół następcy św. Piotra w wierze i miłości.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani

Za naszych Rodaków-Emigrantów, aby nigdy nie utracili jedności z Bogiem w Kościele katolickim.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani

O powołania misyjne dla Kościoła powszechnego.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani

O częste przyjmowanie Sakramentów świętych w naszym życiu.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani

O potrzebne łaski dla Ojca Świętego, biskupów i kapłanów.

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani

W ciszy polećmy sprawy naszych rodzin

Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Pani

6. Modlitwy do Matki Bożej

            a/ w intencji Kościoła

Matko Kościoła Jezusa Chrystusa!

Ty byłaś przy narodzinach Kościoła. Modliłaś się z Apostołami o Ducha Świętego dla pierwszej parafii świata. Widziałaś ją trwającą w jedności z Bogiem, w wierze i miłości wzajemnej. Oni potrzebowali Ciebie. Dzisiaj po wielu wiekach wyraźnie widać Rodzinę rozbitą, bez tej jedności. Święta wola Twego Syna “ABY BYLI JEDNO” nie jest zachowana. Szatan zasiał niezgodę w serca chrześcijan. Ta niezgoda i rozbicie utrudniają bardzo skuteczne głoszenie Ewangelii Twego Syna. Trudno jest zdobywać nowe nieśmiertelne dusze dla Boga.

Prosimy, więc Ciebie, Matko wszystkich chrześcijan, o dar zjednocze-nia Rodziny Jezusa Chrystusa. Wyproś tę łaskę u Swego Syna. Prosimy Ciebie, Matko Łaski Bożej, o dar jedności w Kościele katolickim z Ojcem Świętym, biskupami i kapłanami. Naucz nas żyć życiem Kościoła i bronić go przed jego i naszymi wrogami. Prowadź nas w Kościele swoją drogą pełnego Zawierzenia Bogu i wypełniania Jego świętej woli.

            b/ modlitwa w ciszy

Polećmy Matce Bożej sprawy naszego Kościoła domowego.

7. Pieśń:

            Weź w Swą Opiekę nasz Kościół święty,

            Panno Najświętsza, Niepokalana!

            Niechaj miłością każdy przejęty

            Czci w nim Jezusa, naszego Pana, Czci …

            Niech Serce Twoje Ojca Świętego

            Od nieprzyjaciół zasadzki chroni.

            Od zlej przygody niechaj go broni,

            Od zlej przygody niechaj go broni.

            I kraj nasz cały i lud Twój wierny

            Tobie, Maryjo, dziś polecamy!

            Niechaj nas zbawi Bóg miłosierny,

            Którego przez Twe Serce błagamy,  Którego…

8. Apel Jasnogórski

            Maryjo Królowo Polski, Maryjo Królowo Polski.

            Jestem przy Tobie, pamiętam. Jestem przy Tobie, czuwam.

            Jestem przy Tobie, pamiętam. Jestem przy Tobie, czuwam.


  1. Niedziela – w intencji rodziny
  2. Poniedziałek – w intencji Narodów
  3. Wtorek – w intencji Emigrantów
  4. Środa – o powołania kapłańskie i Osób Konsekrowanych
  5. Czwartek – w intencji życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci
  6. Piątek – w intencji Wspólnoty
  7. Sobota – Dzień – oddania się Matce Bożej